יהלומים ב-80 אלף דולר

"מדובר לכאורה בחקירה שגרתית, משרד של יהלומן בבורסה ליהלומים בר"ג וחבילת יהלומים שמקבלת רגליים והולכת לאיבוד…".
הדובר היה מוטי, שמאי ביטוח, המתמחה בנושאי יהלומים, יהלומנים תכמנים בכלל ובורסת היהלומים בפרט.

מי דפק את היהלומים ב- 80 אלף דולר?

"מדובר בחקירה פרטית שגרתית, משרד של יהלומן בבורסה וחבילת יהלומים שמקבלת רגליים והולכת לאיבוד…".
הדובר היה מוטי, שמאי ביטוח, המתמחה בנושאי בורסת היהלומים.
סיפור המעשה היה על חבילת יהלומים שהגיע למשרדו של היהלומן יעקובי, באחד ממגדלי הבורסה בר"ג, מהמלטשה, שבאחד מהרחובות הסמוכים.
החבילה הונחה על הדלפק של רונית, פקידת הקבלה.
מאיר יעקובי, אחד השותפים בחברה המשפחתית, בחן את היהלומים, הביע שביעות רצון מעבודת הלוטשים, החזיר את היהלומים לחבילה, הניח אותה על הדלפק וביקש מרונית שתופקד בהקדם בכספת שבמשרד.
בדיוק באותו הזמן התקבלה שיחת טלפון במשרד וביקשו את אחד השותפים. רונית העבירה את השיחה.

בהמשך נכנסה עוד שיחה. ניכנס אורח למלטשה ואחריו נכנסו עוד כמה שיחות טלפון ומבקרים נוספים. כשנזכרה בחבילה וביקשה להכניסה לכספת, גילתה רונית שחבילת היהלומים (בשווי של למעלה מ- 80 אלף דולר) נעלמה.
מוטי, ביקש שאבצע חקירה, ושאקבע באם המבוטחים עמדו בתנאי הפוליסה והאם מישהו מהעובדים או מאלה שביקרו במקום קשור לאירוע.
התחלתי את החקירה בביקור בחדר הקבלה ומקום מושבה של הפקידה רונית בבורסת היהלומים שבר"ג.

לאחר שחקרתי את רונית, ביקשתי לקבל את האישור על הגשת התלונה במשטרה ולתדהמתי התברר לי שבמשטרת ר"ג סירבו לקבל תלונה מאחר שלדברי השוטרים:"אין הוכחה ממשית לכך שחבילת היהלומים נגנבה".
עברתי על רשימת העובדים וחקרתי את אלה שנכחו במשרד בזמן האירוע ומייד לאחר מכן התחלתי לחקור את המבקרים.
בתוך כך ראיתי שאחד המבקרים במשרד היה בחור בשם יאיר, שהתקשר לפני שהגיע, וביקש לקבל תרומה עבור ניתוח שהוא אמור לעבור בארה"ב.
לדברי רונית, יאיר הנ"ל נכנס למשרדו של יעקובי וקיבל ממנו 80 ₪ ולאחר מכן יצא, ביקש גם ממנה תרומה, ורונית הוציאה מארנקה 20 ₪, נתנה ליאיר, שאמך תודה והלך.

איך הצליח הגנב להתחמק מהמצלמות והאבטחה הכבדה בבורסה

כאן המקום לציין שבכל בנייני בורסת היהלומים בר"ג ישנן בכניסות מצלמות וידאו ומבקר שמגיע מבחוץ, מציג במקום תעודת זהות ומוסר לאן פניו מועדות. המאבטחות בכניסה לבניין מקבלות אישור טלפוני מהמשרד המארח.
המבקר מצולם, מקבל אישור כניסה עם תמונתו ומשאיר בקבלה את תעודת הזהות, אותה הוא מקבל ביציאה, תמורת אישור הכניסה, לאחר שהוחתם ע"י המשרד המארח.
לאחר חקירת רונית ירדתי ללובי, שבכניסה לבניין הבורסה ומתחקור הקב"ט התברר שבדיוק באותו היום המצלמה ומכשיר הוידיאו, המקליט את תנועת הנכנסים והיוצאים, התקלקלו ונשלחו לתיקון.
בדקתי את רשימת האורחים שביקרו במשרד חברת יעקובי ביום האירוע, ולא מצאתי את השם יאיר.
מצאתי שם אחר, ומחקירת המאבטחת שהייתה באותה משמרת, התברר לי שאדם בשם יאיר הגיע ללא תעודת זהות וכשנאמר לו שכניסתו לבניין לא תתאפשר, השאיל את תעודת הזהות של נהג המונית שהביאו למקום וכך כניסתו התאפשרה.

בהמשך החקירה התברר שיאיר ביקר באותו יום בעוד משרד, אולם שם נמסר לו שבעל החברה יצא, ויאיר אמר שיבוא בפעם אחרת. חזרתי למשרדי. איתרתי את פרטיו של נהג המונית, שהסיע את יאיר, והצמדתי לו מעקב.
במקביל קבעתי פגישה במשרד וילקו חקירות עם קצין המודיעין של משטרת רמת גן, חבר ותיק משרותי בעבר במשטרה. אל הפגישה הבאתי איתי את מר יעקובי.
מסרתי לחברי את תיאורו של יאיר, וקצין המודיעין מסר שאדם העונה לשם ולתיאור מוכר לו כנרקומן, שנוהג להתחזות לחולה ומתרים במקומות שונים. בבדיקה שנערכה במודיעין התברר שיאיר הנ"ל שוחרר לאחרונה מהכלא, ועקבותיו נעלמו.
בעודי עושה את דרכי מחוץ לתחנת המשטרה דיווחו לי העוקבים שנהג המונית נראה אוסף אדם העונה לתיאורו של יאיר ועושה את דרכו לכיוון הבורסה. במקביל קיבלתי שיחת טלפון מבורסת היהלומים, מהמשרד שלא קיבל את יאיר בביקורו הראשון, ונמסר לי שאדם בשם יאיר התקשר וביקש לבוא להתרים עבוד ניתוח.

בהתאם להנחייתו אישרו לו לבוא. דיווחתי על כך לחברי, קצין המודיעין, ששלח לבניין הבורסה ניידת בילוש. יאיר נעצר ע"י הבלשים והובא לחקירה במשטרה. תחילה לא הודה ובהמשך נשבר בחקירה וסיפר שלא התכוון לגנוב ואולם חבילת היהלומים "קרצה לו" והוא לא עמד בפיתוי. את חבילת היהלומים (שהוערכה ע"י השמאי ב- 80,000 דולר), מכר לבעל חנות תכשיטים ברחוב אלנבי בת"א, תמורת- 2,000 דולר. יאיר נשלח למחרת בבוקר לחנות היהלומים עם מכשיר הקלטה וביקש מהמוכר לרכוש בחזרה את חבילת היהלומים תמורת 5,000 דולר, אולם המוכר, שחשדו התעורר, סירב לעסקה.
יאיר יצא מהחנות ובלשי המשטרה עצרו את המוכר, שהכחיש בחקירתו את גרסתו של יאיר. למחרת הובא בעל החנות לבית המשפט בת"א ומעצרו הוערך ב- 48 שעות. כשהוחזר לחקירה במשטרה הופעל עליו לחץ.

המוכר "נשבר", הודה ברכישת היהלומים והתקשר לאחיו, שהחזיר את היהלומים למשטרה. שבוע בדיוק עבר מאז התחלתי את החקירה והיהלומים הושבו לבעליהם החוקיים…

גננת מתעללת? כשיש ספק אין ספק
סימנים לבגידה
החשד לעבירות מין כנגד הניצב וחבר הכנסת בעידן הרשתות החברתיות
הפוליגרף – כלי חקירה לגיטימי או כלי לביסוס מניפולציות?
Call Now Button