חקירות בכיסוי

חקירות בכיסוי: התחזות למישהו אחר

מדי פעם בנסיון לפענח ולפתור את הבעיה שמוצגת ע"י הלקוח נוצר הצורך לפעול באמצעות חקירה בכיסוי על מנת להגיע למידע שלא ניתן להשיגו בדרך אחרת.

לדוגמא, בחקירה כלכלית שיועדה הוא קבלת מידע עסקי על יריב/מתחרה, נוצר צורך לבנות כיסוי של לקוח פוטנציאלי ובתוך כך לקבוע פגישה עם האובייקט לחקירה, ליצור רושם ואמון ובתוך כך לקבל פרטים אודות לקוחות וספקים (במקרה זה מדובר בדרך אחת מני רבות לקבלת המידע).

דוגמא למקרה יוצא דופן בסיפור הבא: משרדנו נתבקש לבצע חקירה פרטית בתיק שהתנהל בבוררות. הפנייה למשרדנו הייתה באמצעות משרד עורכי דין (מהמובילים בשוק) ובהזמנת החקירה נמסר כי מדובר במהנדס שעבד בחברה והיה אמור לפתח ולשווק מוצר מסויים בחו"ל.

אותו מהנדס חתם על חוזה עבודה ל- 5 שנים עם החברה ולאחר כשנה וחצי הבין שהפרוייקט "תקוע" ולא מתקדם לשום כיוון.

לאחר שפניותיו להנהלת החברה לא נענו התפטר המהנדס ופנה בתביעה לבימ"ש לפיצויים בגין הפרת החוזה בסך כ- 5 מיליון ש"ח. החברה הגישה כתב הגנה ותביעה שכנגד על סך 12 מיליון ש"ח.

בתביעה שכנגד ציינה החברה שהמהנדס הנ"ל התגלה כשרלטן, נוכל ובעל ידע מקצועי אפסי בתחומו שרק גרם לנזקים בחברה.

בית המשפט העביר את התביעות ההדדיות לבורר ומשרד עורכי הדין שייצג את המהנדס פנה למשרד וילקו חקירות בבקשה לנסות ולהפריך את הטענה לחוסר המקצועיות של המהנדס.

שתי שיחות טלפון פשוטות ומתוחכמות גרמו למנכ"ל ולבעליה של החברה להפריך את האמור בתביעתם ולהלל (בסופרלטיבים) את יושרו המוחלט ורמתו המקצועית של המהנדס.

המראה של פניהם במפגש אצל הבורר היה מחזה יוצא דופן...

הלקח מאותו תיק הוא שלעיתים הניסיון הנצבר הרב מאפשר לחוקר מקצועי לבצע פעילות מינורית מינימאלית ובאמצעותה להשיג פרטים ומידע שאף דרך יקרה אחרת לא היתה מעלה.