מודיעין עסקי

 

מודיעין עסקי למי זה נחוץ?

כלל ידוע ראשוני ובסיסי בעסקים הינו לא להיכנס להשקעה בתחום לא מוכר.

סטטיסטיקות שמפורסמות מפעם לפעם אודות עסקים חדשים שנפתחים מראות שאחוז עצום מהעסקים שנפתחים נסגרים בשנה הראשונה ואחוז לא קטן נסגרים בשנה השנייה ובשנים שלאחר מכן.

 הסטטיסטיקות לא מראות את מצבם הכלכלי של אותם בעלי עסקים שהשקיעו את מיטב כספם ואף נכנסו להתחייבויות ובעקיבותם לחובות כבדים, שבחלקם, במקרה הטוב, ייקח שנים רבות להחזיר וחלקם מביאים את המשקיעים אף להסתבכויות קשות ולפשיטות רגל.

אין ספק ולא סוד הוא שלפני הקמת עסק עצמאי חדש יש לבצע מחקר שוק מקיף, תוכנית עסקית רצינית, האם לקחת אשראי לעסקים או לא והתארגנות מעמיקה תוך למידת הענף, הסיכונים והמתחרים שאותם יש לקחת בחשבון.

לאחר שערכת מחקר שוק, בדקת את הענף, מצאת תחום בו אתה יכול לבדל את עצמך, ערכת תכנית עסקית, גייסת מימון ובמקרים מסוימים אף החלטת להיעזר בשותף אחד או יותר (לעניין בחירת השותף ראה מאמר נפרד בנושא) וסוף סוף הוקם העסק עליו חלמת לילות רבים.

מצאת מיקום נכון והעסק מתחיל "לרוץ".

בעלי עסקים רבים לא לוקחים בחשבון את התחרות עם עסקים דומים שמין הסתם לא יקבלו באהבה גדולה את המצב בו מתחרה נוסף נכנס לתחום ומייד נפתחת המלחמה הגלויה (מבצעי הוזלות כאלה ואחרים, הכפשות של המתחרה החדש ודרכים יצירתיות נוספות ) והמלחמה הסמויה שמתחת לפני השטח בין העסקים המתחרים.

הדבר נכון כשמדובר בעסקים חדשים וגם כשמדובר בעסקים ותיקים.

העסק החדש חש שבתחשיב ההוצאות שערך עובר להקמת העסק לא לקח בחשבון וברצינות הנדרשת את המתחרים והעסקים הותיקים שמתחילים לחוש באובדן לקוחות ואובדן הכנסות ושחלקם מחליטים להשיב מלחמה.

הבסיס לכל מלחמה, בין מדינות ובין גופים עסקיים הוא המודיעין.

לא נתייחס כאן (מטעמים מובנים) למודיעין הנדרש במלחמה שבין מדינות ואולם נבהיר וניתן כמה טיפים למאבק שבין הגופים העסקיים ולמודיעין העסקי הנדרש לפני כל כניסה למאבק או תחרות עסקית רצינית.

לקוחות רבים, עסקים קטנים וחברות גדולות נעזרים בשירותי המודיעין העסקי שמשרדנו מספק.

בתחילת הפעילות יש לבדוק את העסק של הלקוח המזמין, (מה קורה בבית), ולוודא שלא קיימות דליפות של מידע מצד עובדי המשרד או אנשי המכירות והסוכנים בשטח ואין פעילות מודיעין יזומה של מי מהמתחרים.

בהמשך יש לתעד את המצב הקיים, למפות את המתחרים ולהצביע על היעדים לפעילות.

במשרדינו קיימים כלים מגוונים רבים להגנה על העסק ולבדיקת העסקים המתחרים שלא יפורטו כאן.

בכל מקרה יש להתייעץ תחילה עם חוקר מקצועי שיתווה יחד עם המזמין את תכנית הפעולה הנדרשת.

פעמים רבות נתקלנו בלקוחות שהיו עסוקים בעבודה היום יומית ובמאבק ההישרדות של העסק מבלי שמצאו את הזמן להרים את הראש, להסתכל על הבעיה מלמעלה ולדעת לאבחן את מקור הבעיה שתוקע את העסק, גורם לפחת לא מוסבר, ירידה בהכנסות ולעזיבתם של לקוחות שעוברים למתחרה.

לא אחת עלתה אצל לקוחות השאלה איך זה שאני ותיק יותר, זול יותר ומקושר ומוכשר יותר ובכל זאת המתחרה עוקף בסיבוב.

לפעמים המענה לשאלה כזו יכול להיות בפעילות נקודתית בסיסית מינימאלית ולעיתים יותר מכך ויש לבצע פעילות רחבה יותר.

במקרים רבים, במהלך הבדיקה בעסק המזמין, מצאנו שמקור הפחת הוא בגניבה של עובד בכיר או זוטר, בדיקה שלא התבקשה בתחילה והגילוי אילץ לבצע פעילות שונה (על גניבה בידי עובדים ראה מאמר נפרד).

לא אחת מצאנו חפרפרת שהושתלה ע"י עסק מתחרה, וכשעובדה זו נחשפת יש לפעול בזהירות ותחכום תוך ניצול הגילוי, מיצוי ושימוש יעיל ומועיל בעובדה שהתגלתה.

במקביל ישנם כלים ומכשירים רבים ומגוונים לפעילות במודיעין אופנסיבי (התקפי), להפנותו לכיוון הנכון, תוך שימוש זהיר ויעיל בכלים הלגיטימיים הקיימים.

משרדנו מציע בכל מקרה ייעוץ ראשוני חינם לבדיקת המצב והצורך בפעילות של מודיעין עסקי כלשהו.